Weselne zabobony związane z miesiącami. Przysłowia miesiące – przysłowia ślubne

wrz 21, 2018 przez

Weselne zabobony związane z miesiącami. Przysłowia miesiące – przysłowia ślubne

Przygotowania do przyjęcia weselnego zaczynają się od ustalenia terminu, w którym odbędzie się wydarzenie. Związanych jest z tym kilka zabobonów, w które w dalszym ciągu wierzy bardzo wiele osób i zwykle starają się przestrzegać zasad płynących z ludowych mądrości.

przysłowia miesiące – przysłowia ślubne

Jeśli chodzi o przysłowia miesiące z pewnością nie możemy nie wspomnieć o jednym z najsmutniejszych: “w maju ślub, szybki grób”. Tego typu przysłowia ślubne mają przestrzec młodych przed zawieraniem związków małżeńskich w tym miesiącu – maj bowiem, choć jest kojarzony z miesiącem zakochanych, jest według podań regionalnych najgorszym możliwym czasem na ślub! Wielu z nas z pewnością słyszało również o zabobonie dotyczącym litery “R”. Według niego ślub powinien odbyć się w miesiącu, który w nazwie posiada właśnie tę literę.

Weselne przysłowia z podziałem na miesiące

Weselne przysłowia z podziałem na miesiące szczególnie popularne są na Podlasiu – to tutaj znajdziemy przysłowia na każdy miesiąc, które z jednej strony mają ustrzec parę młodą przed chorobą, nieszczęściem i rozstaniem, z drugiej zaś mogą być dobrą wróżbą dla świeżo upieczonych małżonków.