Piernik bez miodu na dużą blachę. Piernik w wersji bez miodu
Prawdopodobnie każdy z nas jadł kiedyś pierniki. Szczególnie w okresie świąt Bożego Narodzenia albo podczas wycieczki do stolicy tego produktu, czyli Torunia. Kiedy słyszymy o piernikach, to kojarzymy je sobie z małymi ciasteczkami w jakimś konkretnym kształcie, rzadziej jako zwarty blok, gotowy do krojenia. Jeśli osoby lubiące pierniki, próbowały kiedyś swoich sił w kuchni i je przygotowywały, to na pewno będą chciały także przyrządzić proponowaną przez nas wersję tego dania – piernik bez miodu na dużą blachę. Co najważniejsze, nie ma ona w swoim składzie miodu! Zatem można powiedzieć, że jest to przepis dla odważnych.
Piernik bez miodu na dużą blachę.
ALTERNATYWY MIODU I CUKRU
Jeśli nie umiemy wyobrazić sobie piernika bez słodkiego smaku, to możemy wykorzystać ksylitol – rodzaj cukru. Jednak w odróżnieniu od niego, ksylitol posiada niski indeks glikemiczny. Naturalnie występuje w takich owocach jak malina, truskawka czy śliwka. Badania naukowe pokazały, że ma on zdolności przeciwpróchnicze.
SKŁADNIKI:
– kostka masła
– 500 gramów mąki pszennej
– przyprawa do piernika
– łyżeczka sody oczyszczonej
– łyżeczka amoniaku
– 2 łyżki cynamonu
– 3 łyżki kakao
– gorzka czekolada
SPOSÓB PRZYGOTOWANIA:
Na początku trzeba rozpuścić masło w garnku, kiedy już całkowicie zmieni swoją strukturę, to odstawiamy je do wystudzenia. Następnie przesiewamy do dużej miski mąkę, cynamon, kakao, sodę oraz amoniak. Do tego wsypujemy także przyprawę do piernika i wszystko dokładnie mieszamy. Na złączone składniki wylewamy roztopione i chłodne masło, całą masę zarabiamy, a następnie wyrabiamy aż przestanie się lepić do rąk. Kiedy ciasto będzie jednolite, to nakładamy je na dużą blachę pokrytą papierem do pieczenia. Wstawiamy je do piekarnika na 180 stopni na co najmniej 20 minut. Po tym czasie piernik powinien być gotowy. W kolejnym kroku przygotujemy polewę czekoladową. Na garnku z gotującą się wodą stawiamy metalową miskę z drobnymi kawałkami czekolady, mieszamy do czasu powstania polewy.
Potem lejemy ją na całą powierzchnię piernika zanim stężeje.