Jaki materiał ociepleniowy wybrać do domu?

lis 17, 2020 przez

Jaki materiał ociepleniowy wybrać do domu?

Ocieplenie domu pozwala na znaczące obniżenie kosztów ogrzewania podczas chłodnych, jesiennych i zimowych miesięcy. Jednak aby warstwa ociepleniowa spełniła swoją rolę – i oczywiście nasze wymagania – warto zaznajomić się z charakterystyką poszczególnych materiałów oraz z ich wadami i zaletami.

Czym ocieplić dom? Wełna mineralna kontra styropian.

Wełna mineralna oraz styropian to dwa najbardziej popularne materiały, których używa się do ocieplania zewnętrznych ścian budynków. Styropian jest wciąż jednak powszechniej stosowany niż wełna, głównie ze względu na swoją niską cenę. Jest to materiał tani, dostępny w większości sklepów i stosunkowo łatwy w montażu. Dodatkowo jest to produkt wyjątkowo lekki, przez co łatwo go transportować oraz może być bezpiecznie wykorzystywany do ocieplenia każdego budynku. Niestety, w sklepach budowlanych znajdziemy kilka różnych rodzajów płyt styropianowych – te najtańsze często są gorszej jakości, przez co ich skuteczność może być nieporównywalnie niższa niż produktów z wyższej półki. Więcej na hydroizolacja.edu.pl.

Wełna mineralna jest znacznie droższa – różnica w cenie produktów o zbliżonej jakości może wynosić nawet kilkadziesiąt złotych. Jej główną zaletą jest to, że jest to produkt naturalny, przyjazny zarówno dla zdrowia mieszkańców ocieplanego budynku, jak i dla środowiska. Dodatkową właściwością wełny mineralnej jest to, że doskonale wycisza hałasy z zewnątrz, co doskonale sprawdza się w przypadku budynków postawionych w hałaśliwych częściach miast lub przy ruchliwych drogach. Warto pamiętać, że dobrej jakości wełna mineralna jest również nieporównywalnie trwalsza niż płyty styropianowe. Do wyższych kosztów wykorzystania wełny należy doliczyć również koszty robocizny: jej montaż jest nieco bardziej skomplikowany, przez co należy liczyć się z większymi wydatkami na ocieplenie domu w ten sposób.

Inne materiały ociepleniowe

Na rynku znajdziemy również inne, mniej popularne materiały ociepleniowe. Przykładem może być styrodur (polistyren ekstrudowany – XPS), który wyjątkowo dobrze izoluje budynki od zimna oraz hałasu. Jest to materiał stosunkowo twardy, wykazuje odporność na wilgoć, wysokie i niskie temperatury oraz inne czynniki atmosferyczne. Nie jest narażony – w przeciwieństwie do styropianu – na uszkodzenia mechaniczne, odpryski i zgniecenia.

Cieńszą alternatywą jest płyta z piany fenolowej pokrytej specjalnym włóknem szklanym, Jej struktura pozwala na zużycie dwukrotnie cieńszej warstwy niż w przypadku styropianu lub wełny mineralnej przy zapewnieniu podobnego efektu izolacyjnego.

Najrzadziej wykorzystywany jest aerożel. Materiał ten jest stosunkowo cienki, doskonale izoluje od niskich i wysokich temperatur, ale również wspaniale izoluje wnętrze budynku od hałasów z zewnątrz. Niestety, jest to również produkt stosunkowo drogi i mało dostępny, przez co rzadko wykorzystywany w dzisiejszym budownictwie.

Jaki materiał ociepleniowy wybrać? Z pewnością warto wybierać produkty wysokiej jakości, które zapewnią trwały i skuteczny efekt docieplenia mieszkania. Ilość produktów oraz ich przedział cenowy sprawia, że z pewnością każdy znajdzie idealny materiał dla siebie i swojego domu.

 

Podobne

Tagi