Żytnie wino – jak je zrobić?

sty 9, 2021 przez

Żytnie wino – jak je zrobić?

Złocista, krystaliczna barwa, zapach zboża i ciekawy smak. To właśnie kwintesencja wina z żyta. Wydaje się być to trudnym przedsięwzięciem, jednak wielu mistrzów sztuki tworzenia wina podpowiada, żeby od wina z żyta zacząć swoją przygodę z domowymi trunkami. Jak wygląda przepis na to wino?

Przygotowanie 20 litrów 15% wina żytniego

Do zrobienia 20 litrów tego trunku potrzebujemy :
– 5 kilogramów dobrego żyta,
– 5 kilogramów cukru,
– 100 gram kwasku cytrynowego,
– drożdże winiarskie,
– pożywka dla drożdży winiarskich,
– 1 gram pirosiarczynu potasu.

Jak zrobić wino z żyta przepis

Na początku trzeba dobrze przygotować żyto. Porządnie płukamy ziarna, wsypujemy do pojemnika i zalewamy wodą. Następnie na drobnym sitku przepłukujemy je i odsączamy.
Krok drugi mycia ziaren to pozbycie się niepożądanych drobnoustrojów. W pięciu litrach letniej wody rozpuszczamy kwasek i pirosiarczyn. Roztworem zalewamy żyto i odstawiamy na 3 godziny.
W tym czasie możemy przygotować syrop cukrowy do wina. Z 5 litrów wody i 3 kilogramów cukru. Wodę gotujemy i rozpuszczamy w niej cukier. Kiedy powstanie syrop odstawiamy do ostygnięcia.
Później wyrabiamy drożdże, chyba że na opakowaniu wskazuje się, by zrobić to 2-3 dni przed nastawieniem wina.
Do dużego balona wlewamy 8 litrów wody. Następnie wlewamy do środka wszystkie składniki – syrop, zboże, drożdże i pożywkę. Całość wymieszaj i zatkaj pojemnik rurką fermentacyjną.
Odstaw na tydzień. Po tym czasie dodaj kolejny syrop z cukru – 2 litry wody i 2 kilogramy cukru. Wystudź i wlej do wina. Wymieszaj całość, zamknij rurką fermentacyjną i odstaw na 4 tygodnie.
Po miesiącu należy odfiltrować żyto z moszczu. Do tego potrzebny będzie worek filtracyjny ze stelażem i duży pojemnik. Płyn bez zboża przelej do wypłukanego balona za pomocą lejka.
Odstawiamy do fermentacji. Kiedy się ładnie wyklaruje możemy zebrać wino z góry, nie naruszając osadu. Klarowne wino przelewamy do mniejszych butelek i możemy pozwolić mu jeszcze postać, albo degustować. Choć jak przy każdym winie warto poczekać.

 

Podobne

Tagi