Pasztet warzywny bezglutenowy – pasztet w wersji wegańskiej

sie 17, 2020 przez

Pasztet warzywny bezglutenowy – pasztet w wersji wegańskiej

W kulinarnej historii Polski pasztet pełnił jedną z głównych ról. Był zawsze obecny na szlacheckich uroczystościach, gdzie towarzyszył jako zakąska do pitych trunków. Również ważny jest dla kultury myśliwskiej, to zwłaszcza z dziczyzny przygotowywane są najlepsze pasztety. Jednak ostatnio coraz więcej osób decyduje się przejść na dietę bezmięsną, co przyczynia się do odkrywania nowych przepisów i modyfikowania już istniejących. Inna dieta jaka zdobywa popularność, to posiłki pozbawione glutenu. Niektórzy są na niego uczuleni, więc nic dziwnego, że starają się go unikać. Łącząc te wszystkie elementy, przedstawiamy poniżej przepis na pasztet warzywny bezglutenowy jako ciekawą alternatywę wersji mięsnej.

Pasztet warzywny bezglutenowy

ZALETY
Do pozytywów takiego pasztetu zalicza się niższy poziom tłuszczu, co przyczynia się do lepszej pracy organizmu i zmniejszeniu się „złego” cholesterolu (LDL). Duża obecność warzyw w potrawie dostarcza także wielu cennych dla nas witamin oraz minerałów.

SKŁADNIKI:

– 1 kg soczewicy (namoczona)
– 100 gramów selera naciowego
– 200 gramów pieczarek
– 4 marchewki
– 3 ząbki czosnku
– 1 czerwona cebula
– 1 papryka
– 1 łyżka musztardy
– pół łyżeczki sproszkowanego imbiru (lub mały kawałek startego korzenia)
– pęczek pietruszki lub koperku
– sól, pieprz
– majeranek
– zioła prowansalskie (ewentualnie wybrane zioła – bazylia, oregano itp.)

SPOSÓB PRZYGOTOWANIA:

Wstawiamy na mały ogień garnek (przystosowany do gotowania na parze) z wodą, czekamy aż dojdzie do wrzenia. W międzyczasie kroimy na średnie kawałki warzywa – seler naciowy, paprykę, marchew, pieczarki, cebulę i czosnek. Następnie wkładamy je do garnka i gotujemy na parze przez około 10 minut, po tym czasie dodajemy do niego soczewicę, niech warzywa jeszcze się gotują przez 15 minut. Dalej, lekko przestudzone, rozdrabniamy w blenderze razem z posiekaną pietruszką, musztardą, ziołami, solą, pieprzem, imbirem oraz odrobiną wody. Gotową masę umieszczamy w formie i wkładamy do nagrzanego do 180 stopni piekarnika. Pieczemy nasz pasztet przez 45 minut.

Podobne

Tagi