Rzeka Saluin. Rozległe wody Mjanmy.

sty 27, 2020 przez

Rzeka Saluin. Rozległe wody Mjanmy.

Birma czy Mjanma?

Birma zwana obecnie Republika Mjanma, jest państwem leżącym na terenie Azji południowo – wschodniej. Birma znajduje się na terenach górzystych i wyżynnych.
Graniczy z Chinami, Tajlandią, Indiami, Laosem oraz Bangladeszem. Gospodarka jest oparta przede wszystkim na uprawie ryżu ale także w mniejszym stopniu na przemyśle spożywczym i drzewnym.
Przez zagraniczne rządy oraz przez obywateli innych państw świata wciąż nazywana jest Birmą. Określenie to już dawno nie funkcjonuje a oficjalna nazwa brzmi: Republika Związku Mjanmy.

Rzeki w Mjanmie

Mjanma to kraj przez, który przepływają liczne rzeki. Główną i najdłuższą z nich jest Irawadi – ma ok. 2150 km – jest ona najważniejszą śródlądową arterią komunikacyjną w tym kraju. Tereny delty są ważnym obszarem uprawy ryżu. Na odcinku 1100 km (1440, gdy jest wysoki poziom wód) jest żeglowna
Saluin rzeka jest drugą co do wielkości rzeką Mjanmy, swoje źródła ma w lodowcach gór Tangla na wyżynie Tybetańskiej. Długość odcinka birmańskiego wynosi 1224 km, z kolei długość całkowita to 2400 km. Rzeka przepływa także przez Chiny i Tajlandię.
Irawadi oraz Saluin są głównymi rzekami uchodzącymi do Morza Andamańskiego.

Saluin rzeka to rzeka Birmy, Chin czy Tajlandii?

Rzeka Saluin wypływa z Chińskich gór Tangla, w swoim górnym odcinku jest bogata w liczne wodospady. Płynie równolegle wzdłuż Mekongu i najdłuższej rzeki w Azji – Jangcy. Dalej na południe biegnie wzdłuż granicy z Tajlandią tworząc naturalną granicę o długości ok. 130 km, by na koniec wpaść do Morza Andamańskiego w zatoce Martaban. Zatoka Martaban jest największą zatoka Morza Andamańskiego i leży u wybrzeży Mjanmy. Na jej obszarze znajduje się również rozległa delta rzeki Irawadi.
Rzeka Saluin jest niespławna na większej części swojej długości. Nie posiada większych dopływów a największym miastem, przez które przepływa, jest Mulmejn.
Do żeglowania nadaje się jedynie dolny bieg na odcinku ok. 120 km, po wyżej szybki nurt oraz liczne przeszkody uniemożliwiają pływanie po rzece.

Podobne

Tagi